Andere informatie en diensten van de overheid: www.belgium.be

Tijdelijke mobiliteit organiseren

Laatst bijgewerkt op

De FOD BOSA organiseert verschillende vormen van tijdelijke mobiliteit: Talent Exchange, Special Federal Forces en de federale crisisreserve.

Via tijdelijke mobiliteit kunnen federale ambtenaren tijdelijk elders aan de slag binnen de (federale) overheid. Zo krijgen ze de kans om zich te ontwikkelen, hun kennis te verruimen, nieuwe competenties aan te leren en hun netwerk uit te bouwen.

Organisaties die dat willen, kunnen een beroep doen op onze ondersteuning voor één of meerdere vormen van tijdelijke mobiliteit.

Doelgroepen
  • Overheidsdiensten
  • Federale organisaties
  • Hr-diensten
    • Onze dienstverlening

      Bij de federale overheid zijn er verschillende vormen van tijdelijke mobiliteit mogelijk. Als (federale) overheidsdienst kan je de mogelijkheid bieden aan je personeel om deel te nemen aan een tijdelijke opdracht. Je kan ook zelf een oproep doen op tijdelijke mobiliteit om een bepaalde behoefte binnen je organisatie te vervullen.

    • icoon 'respect'

      Talent Exchange

      Als je organisatie lid is van het netwerk Talent Exchange kan je een beroep op deze vorm van mobiliteit om personeel tijdelijk (maximum 1 jaar) in te schakelen voor projecten binnen je organisatie. Je publiceert een vacature op Werkenvoor.be waarop geïnteresseerde ambtenaren kunnen reageren.

      Talent Exchange geeft ook de mogelijkheid aan het (statutair of contractueel) personeel van jouw organisatie om deel te nemen aan een opdracht via Talent Exchange bij een andere deelnemende organisatie. Zij blijven in dienst van de oorspronkelijke organisatie en behouden dus hun rechten.

      De   BOSA neemt de coördinatie van het Talent Exchange-netwerk op zich. Je kunt bij ons terecht voor heel gerichte vragen, maar we bieden ook tools, informatie en ondersteuning aan om Talent Exchange in je eigen organisatie op te starten en op te volgen.

    • icoon 'gedeelde verantwoordelijkheid'

      Special Federal Forces

      Als organisatie kan je een oproep doen op de Special Federal Forces als je een tijdelijk dringende versterking nodig hebt. Je beschrijft je specifieke behoefte (welke nood moet je vervullen en voor hoelang) en de profielen je nodig hebt voor de tijdelijke versterking. De vacature verschijnt op Werkenvoor.be en geïnteresseerde ambtenaren kunnen solliciteren. ),

      De voorbije jaren hebben Fedasil en de Hulpkas voor Werkloosheidsuitkeringen beroep gedaan op de Special Federal Forces, respectievelijk in het kader van de asiel- en coronacrisis.

       

      Je kan bij de BOSA terecht voor vragen of advies over deze vorm van tijdelijke mobiliteit. We stellen ook driejaarlijks een rapport op over het gebruik van de Special Federal Forces binnen de overheid.

       

    • Federale crisisreserve

      Om crisissituaties het hoofd te kunnen bieden, is de federale overheid steeds op zoek naar mensen die kunnen ondersteunen bij een brede waaier aan taken: administratie, logistiek, IT, gezondheid…

      De BOSA zorgt in de eerste plaats voor de aanleg en opvolging van de crisisreserve. Vrijwillige ambtenaren worden door ons gescreend, geïnformeerd en opgeleid zodat ze vlot inzetbaar zijn. Elke federale ambtenaar kan zich aanmelden, ongeacht de functie of het . Hij/zij wordt maximaal 4 weken per jaar ingezet en beslist zelf of hij/zij al dan niet ingezet wil worden bij een crisis.

      Federale instanties die de crisisreserve willen activeren voor een acute crisissituatie, moeten in de eerste plaats een nota voorleggen aan de ministerraad. Beslist de ministerraad om de crisisreserve te activeren, dan bezorgt de FOD BOSA zo snel mogelijk een lijst van beschikbare en geschikte vrijwilligers. Gedurende en na hun crisisopdracht staat de FOD BOSA ook in voor de opvolging en evaluatie van de vrijwilligers.

       

    • Ziezo, dat doen we dus!

      Een overheidsdienst kan op een gegeven moment tijdelijk nood hebben aan extra hulp voor specifieke projecten of crisissituaties. Als de dienst die hulp binnen de eigen organisatie niet kan vinden, kan hij een beroep doen op één van de vormen van tijdelijke mobiliteit die de BOSA organiseert.

      Tijdelijke opdrachten mogelijk maken voor de eigen medewerker helpt ze om nieuwe ervaringen op te doen en hun competenties te ontwikkelen.

    • Voordelen

    • Ondersteuning voor specifieke projecten of noodsituaties

      Diensten die een tijdelijke en dringende personeelsbehoefte hebben door een nieuw project of een noodsituatie, kunnen tijdelijk en kosteloos de hulp inschakelen van medewerkers uit andere overheidsdiensten.

      Netwerken

      De leden van het Talent Exchange-netwerk delen tips en goede praktijken en krijgen inzicht in elkaars noden.

      Leren bevorderen

      Organisaties die tijdelijke mobiliteit aanbieden, zetten zich in de markt als lerende organisaties die openstaan voor een nieuwe, externe blik. Tegelijk geven ze hun medewerkers de kans om zelf ook nieuwe werkcontexten te ontdekken.

  • Contact

    Heb je vragen? 

    Contacteer ons