Functionele tweetaligheid (voor evaluatoren)
Ambtenaren moeten, om medewerkers van een andere taalrol te kunnen evalueren, geslaagd zijn voor de taaltest functionele kennis - evaluatie (het nieuwe artikel 10bis).
Ambtenaren moeten, om medewerkers van een andere taalrol te kunnen evalueren, geslaagd zijn voor de taaltest functionele kennis - evaluatie (het nieuwe artikel 10bis).
Deze regeling geldt enkel voor de centrale diensten en uitvoeringsdiensten van de
’s en
’s.
Logisch gevolg is dat voor alle diensten die buiten deze regeling vallen (zoals openbare instellingen van sociale zekerheid, instellingen van openbaar nut, wetenschappelijke of andere federale instellingen) het zo blijft dat alle leidinggevende ambtenaren die hun tweetaligheid officieel willen laten erkennen een taalbewijs artikel 12 moeten behalen.
De taaltest functionele kennis – evaluatie (artikel 10bis) is verplicht voor alle mandaathouders en voor elke ambtenaar die medewerkers van een andere taalrol wil evalueren.
Daarnaast werden ook de
die de eenheid in de rechtspraak moeten verzekeren bepaald:
Ben je niet zeker of deze regeling op jou van toepassing is? Contacteer dan jouw stafdienst P&O.
De ambtenaar die de eenheid in rechtspraak moet verzekeren, moet eerst slagen voor de taaltest functionele kennis – eenheid in de rechtspraak (artikel 11bis) om te kunnen deelnemen aan de taaltest functionele kennis – evaluatie (artikel 10 bis).
Vrijstellingen zijn wettelijk voorzien voor wie in bezit is van het taalbewijs artikel 7 ( of B) of artikel 12.
De kandidaat die slaagt voor een proef (bv. een leesproef of een interview) kan zich onmiddellijk inschrijven voor en deelnemen aan een volgende proef.
De kandidaat die niet geslaagd is voor de taaltest artikel 10bis, kan zich ook onmiddellijk inschrijven maar kan pas na 1 maand vanaf de bekendmaking van zijn resultaat opnieuw deelnemen. Deze periode van 1 maand geeft aan de kandidaat de kans om zijn competenties te ontwikkelen.
Voor de taaltest functionele kennis – eenheid in de rechtspraak (artikel 11bis) is er geen ontwikkelingstermijn voorzien van 3 maanden. Dit door de aard van de taaltest: mondelinge kennistest van administratieve en juridische woordenschat. De kandidaat kan dus bij niet slagen zich opnieuw inschrijven en deelnemen zonder ontwikkelingstermijn.
Voor de mandaathouders die al in dienst zijn, is er een overgangstermijn van 30 maanden voorzien vanaf 1 mei 2017 om te slagen voor de taaltest - functionele kennis evaluatie (artikel 10bis) en - in voorkomend geval - vooraf voor de taaltest functionele kennis – eenheid in de rechtspraak (artikel 11 bis).
Voor de ambtenaren die de eenheid van rechtspraak moeten verzekeren en al in dienst zijn is er eveneens een overgangstermijn van 30 maanden voorzien vanaf 1 mei 2017.
De ambtenaren die medewerkers van de andere taalrol willen evalueren, moeten vanaf 1 mei 2017 geslaagd zijn voor de taaltest – functionele kennis evaluatie (artikel 10 bis) of ervan vrijgesteld zijn (omdat ze het taalcertificaat artikel 12 of 7
of 7
behaald hebben).
Voor de mandaathouders die nog niet in dienst waren op 1 mei 2017 en nieuwe aanstellingen in dezelfde betrekking geldt een overgangsperiode van 6 maanden vanaf de aanstelling.
De testen zelf vinden plaats in Brussel (WTC III). Je kan je nu al inschrijven via deze link.
Neem je deel aan een taaltest, bekijk dan even deze interessante hulpmiddelen: